Права та обов’язки здобувача освіти в закладі освіти:
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ В
ДПТНЗ ” Жмеринського ВПУ”
З початку самого народження кожна людина набуває певних прав та обв′язків. Право на життя, на щасливе дитинство, право вчитися, на охорону здоров′я….
Правила поведінки базуються на основі Конституції України, Законах «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім’ї», Закон України № 2657 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню), Постановах КМУ, Наказах МОН, МОЗ, Статуті закладу освіти, відповідно до Указу президента України №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, Указу президента від 26.07.2023 № 451/2023 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Вступаючи до навчального закладу ви реалізовуєте своє право на освіту, право вчитися. Але паралельно з цими правами заклад покладає на учнів певні обов′язки. Обов′язок відвідувати уроки і ці обов′язки передбачені та закріплені правилами внутрішньо – трудового розпорядку закладу, які є обов′язковими для виконання.
📖Переглянути права і обов’язки здобувачів освіти 📖
тут
Відвідування занять учнями, слухачами професійно – технічних навчальних закладів є обов’язковим!
Стаття 39. Обов’язки і відповідальність учня професійно-технічного навчального закладу
Учень професійно-технічного навчального закладу, крім обов’язків, передбачених Законом України “Про освіту”, зобов’язаний:
- виконувати вимоги навчальних програм і системи контролю знань, умінь і навичок;
- відвідувати заняття;
- виконувати під час проходження виробничої практики вимоги
- нормативно-правових актів, які регулюють працю працівників відповідних підприємств, установ, організацій;
- дотримувати правил охорони праці та техніки безпеки під час практичного навчання і виробничої практики;
- бережно ставитись до обладнання, засобів навчання та інвентаря, що використовуються в навчально-виробничому і навчально-виховному процесі.
- Збитки, навмисно заподіяні учнями навчальному закладу, підприємству, установі, організації, відшкодовуються ними особисто або за рахунок їх батьків (опікунів) відповідно до законодавства.
ЗА К О Н У К Р А Ї Н И «Про освіту»
ВИТЯГ ІЗ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ОСВІТУ»від 05.09.2017 № 2145-VIII
Здобувачі освіти – вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, аспіранти (ад’юнкти), докторанти, інші особи,які здобувають освіту за будь-яким видом та формою здобуття освіти.
1. Здобувачі освіти мають право на:
• навчання впродовж життя та академічну мобільність;• індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;• якісні освітні послуги;• справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;• відзначення успіхів у своїй діяльності;• свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо;• безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;• повагу людської гідності;• захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь- яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;• користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;• доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;• забезпечення стипендіями у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;• трудову діяльність у позанавчальний час;• збереження місця навчання на період проходження військової служби за призовом та/або під час мобілізації, на особливий період;• особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти;• інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.
3. Здобувачі освіти зобов’язані:
• виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;• поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;• відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;• дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності).
4. Здобувачі освіти мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти.
Стаття 19. Освіта осіб з особливими освітніми потребами
1. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування створюють умови для забезпечення прав і можливостей осіб з особливими освітніми потребами для здобуття ними освіти на всіх рівнях освіти з урахуванням їхніх індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів.2. Держава забезпечує підготовку фахівців для роботи з особами з особливими освітніми потребами на всіх рівнях освіти.3. Особам з особливими освітніми потребами освіта надається нарівні з іншими особами, у тому числі шляхом створення належного фінансового, кадрового, матеріально-технічного забезпечення та забезпечення розумного пристосування, що враховує індивідуальні потреби таких осіб, визначені в індивідуальній програмі розвитку.4. Для навчання, професійної підготовки або перепідготовки осіб з особливими освітніми потребами застосовуються види та форми здобуття освіти, що враховують їхні потреби та індивідуальні можливості.
Стаття 52. Обов’язки вихованців, учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів, докторантів.
Обов’язками вихованців, учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів, докторантів є:
- додержання законодавства, моральних, етичних норм;
- систематичне та глибоке оволодіння знаннями, практичними навичками, професійною майстерністю, підвищення загального культурного рівня;
- додержання статуту, правил внутрішнього розпорядку навчального закладу.
За невиконання обов’язків і систематичне порушення статуту професійно-технічного навчального закладу, правил внутрішнього розпорядку професійно-технічного навчального закладу, незадовільну успішність до учня, слухача застосовуються такі заходи впливу, як:
- попередження,
- догана,
- відрахування з навчального закладу
- за невідвідування занять учнями, батьків цього учня можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Ст184 не виконання своїх батьківських обов′язків від 1- до 3 неоподаткованих мінімумів
- адміністрація закладу може звернутися до відповідних органів з клопотанням розглянути на комісії питання щодо позбавлення батьківських прав учня.
Порядок накладання дисциплінарного стягнення, відрахування з професійно-технічного навчального закладу встановлюється його статутом та правилами внутрішнього розпорядку.
Поважними причинами відсутності на уроках можуть вважатися:
- Хвороба, факт, якої завірений довідкою медичної установи, або шкільної медсестри
- Офіційний лікарський напрямок до медичної установи для проходження амбулаторного лікування, обстеження
- Повістка про відвідування війскомату або проходження комісії
- Участь у районних. Міських, обласних, всеукраїнських олімпіадах, змаганнях, концертах з поданням відповідного повідомлення,
З професійно-технічного навчального закладу учень може бути відрахований:
За власним бажанням;
За станом здоров’я;
У зв‘язку з переведенням, за його згодою, в інший навчальний заклад
Через незадовільні успішність, поведінку;
Через невиконання вимог навчального плану та навчальних програм;
Із вироком суду, який набрав законної сили;
За грубі порушення навчальної дисципліни або правил внутрішнього розпорядку професійно-технічного навчального закладу.
Учень, слухач при відрахуванні з професійно-технічного навчального закладу може бути атестований за досягнутим рівнем кваліфікації.
Поради з самовиховання
- Коли берешся за будь-яку справу, подумай: який результат повинен отримати.
- Записуй згідно з важливістю свої термінові справи, які маєш виконати протягом тижня, дня. Берись за справу сміливо і не відступай, поки її не виконаєш. Якщо в кінці тижня або цього дня залишаються не виконаними один чи два запланованих тобою пункти, перепиши їх у план на наступний тиждень (наступний день).
- Візьми собі за правило обов’язково аналізувати: чому саме ти не виконав той чи інший пункт. Намагайся сам усувати причини невиконання. Спочатку це вважатиметься важким, але з часом ти зрозумієш, що головне – це правильно оцінювати свої сили і не гаяти марно часу.
- Ніколи не практикуй перенесення виконання справи на наступний день. Приступай до виконання запланованого одразу ж без зволікань.
- Не роби жодних попускань, навчися своїм примхам відповідати коротко, але твердо –“ні”
- Навчися сам собі наказувати, будь до себе непохитним, але став перед собою завдання реальні, ні в якому разі “не заривайся”, бо не спрацює внутрішній наказ ”Так треба”, “Я мушу”.
- Спробуй проаналізувати: на що ти переважно витрачаєш свій вільний час?
- Твій організм здатий до тривалих навантажень, але, щоб уникнути стомлення, переборюй втому, змінючи види діяльності протягом дня.
- https://mnlp.cc/mini?domain=teenswins&id=12
- Впевнений та цілеспрямований підліток